Još u lipnju 2023. godine učenici 8. razreda su razgovarali s gospodinom Antonom Buktenicom koji je govorio o načinu gradnje gustirni (čatrnji) za čistu vodu za ljude i stoku kao i o otvorenim bunarima za tzv. “nečistu” vodu za vrtove i vinograde.
Iz razgovora s gospodinom Buktenicom te proučavanja pisanih izvora o životu na Šolti do izgradnje vodovoda, iz časopisa Bašćina (1991.- i Monografije Šolte (2012.) saznali smo da su mnogi mnogi pojedinci gradili gustirne za svoje vlastite potrebe, ali da je i svako selo gradilo zajedničke javne gustirne i to za čistu i nečistu vodu. Voda se štedjela i racionalno trošila na način da je njezinu podjelu po kućanstvima nadzirao seoski redar.

Monografija Šolte (2012.)

Voda život znač!
Maja Blagaić, razrednica 5. razreda
Ove godine su petaši, Carlos, Valentio, Mai, Željko i Luce, nastavili s proučavanjem tradicijskog prikupljanja i čuvanja vode. Tako su fotografirali stare gustirne u mjestima u kojima žive i neke otvorene vode u Šoltanskom polju te razgovarali s Valentinovom bakom, gospođom Blaženkom Civadelić. Ona im je opisala svoje djetinjstvo i mladost u uvjetima kada su Šoltani ovisili o prikupljenoj vodi u gustirnama i bunarima i poslala poruku novim generacijama da čuvaju vodu jer “Voda život znači!”










