Datum objave: 28. travnja 2023.

U okviru Marulićevih dana, u Nečujmu i Grohotama na otoku Šolti, održana 25. pjesnička smotra Ča-more-judi

tra 28, 2023 | Ča-more-judi, Naslovnica, Projekti, ŠPP

Tradicionalna 25. pjesnička manifestacija Ča-more-judi, namijenjena učenicima osnovnih škola Splitsko-dalmatinske županije, održana je u četvrtak 27. travnja 2023., u okviru 33. Marulićevih dana.

Manifestacija je započela himnom u izvedbi Klape Maestral, OŠ Visoka, nakon čega je prisutne u ime Organizacijskog odbora smotre pozdravila ravnateljica OŠ Grohote, Mirela Mijić, a načelnik Općine Šolta, Nikola Cecić-Karuzić zaželio je dobrodošlicu u ime svih Šoltana uz riječi podrške radu mentora i škola.

Na važnost Marka Marulića i njegovanju čakavskog jezika podsjetila je, na čakavskom jeziku svog riječkog kraja, predstavnica Hrvatskog narodnog kazališta Split, Kim Cuculić, izbornica 33. Marulićevih dana, poslije čega je uslijedilo postavljanje vijenca na kuću Marka Marulića.

Kao posebnu zahvalu, pred odlazak u profesionalnu mirovinu, ravnateljica OŠ Grohote je dodijelila plaketu mentorici Blanki Ljubenkov, za doprinos u njegovanju čakavskog narječja i sudjelovanju u svih 25 smotri .

Mladi pjesnici iz različitih škola Splitsko-dalmatinske županije, kako je najavila Željka Alajbeg, voditeljica Gradske knjižnice Marka Marulića – Knjižnice Grohote,   iznijeli su svoje literarno umijeće na čakavskom narječju, u Bratskoj kući u Grohotama. Pobjednička pjesnička ostvarenja, kao i drugi pristigli radovi, objavljeni su u istoimenom 25. zborniku manifestacije.

Među deset ostvarenja, povjerenstvo u sastavu izbornica 33. Marulićevih dana Kim Cuculić, književnica  Dunja Kalilić i profesorica Suzana Piacun, izdvojilo je tri rada.

Prva je nagrada pripala Stipi Bartuloviću, učeniku 5. razreda OŠ Bijaći iz Kaštel Novog i mentorici Luciji Carev, s pjesmom Sićaju se. Drugo su mjesto zauzeli stihovi Moja familija Boje Grubišić, učenice 4. razreda OŠ Split 3 i mentorice Sandre Podrug, a treće mjesto odnijela je Nika Tešija, s pjesmom More, učenica 2. razreda OŠ Petra Kružića, Klis, s mentoricom Lindom Milišić. Nagrade je učenicima dodijelila predsjednica  povjerenstva, izbornica 33. Marulićevih dana Kim Cuculić, novinarka, kazališna kritičarka, profesorica hrvatskog jezika koja piše i na čakavici.

U finalu 25. manifestacije, osim nagrađenih radova, nastupili su  Lucy Sabljić, OŠ Grohote, s pjesmom Vjeronauk (mentor Damira Piplica),  Ivana Naranča, OŠ Jesenice, Dugi Rat s pjesmom Dalmacija (mentorica Maja Ćurković), Ena Regović, OŠ Petra Hektorovića, Stari Grad, s pjesmom Jedna molisna kuća (mentorica Leana Fredotović), Cvita Jakšić, OŠ Selca, Selca, s pjesmom Obid u gori (mentorica Milena Mošić), Roko Malenica, OŠ Trstenik, Split s pjesmom Ćale (mentorica Jagoda Čopac), Ana Martinić, OŠ Vis, Vis s pjesmom Jancić (mentorica Iva Živković), Zoja Rahan, OŠ Vladimira Nazora, Postira, s pjesmom Moja kala (mentor Stipan Šandrk).

U programu su, uz deset finalista, sudjelovale učenice nagrađene na Dječjem Pričiginu 2023. Magdalena Pavković, učenica 3. razreda OŠ Josipa Pupačića, Omiš, nastupila je s  pričom Dobar ulov, (mentorica Katja Škarpona) i Lara Prlić, učenica 2. razreda OŠ Split 3, s pričom Ris Goran, (mentorica Linda Koncani) te učenici OŠ Grohote s himnom manifestacije Ča.

Održavanjem manifestacije OŠ Grohote, otok Šolta, uz suradnju s Hrvatskim narodnim kazalištem Split, Gradskom knjižnicom Marka Marulića – Knjižnicom Grohote, a uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja, Općine Šolta i Splitsko-dalmatinske županije, potiče literarno stvaralaštvo na čakavskom narječju te ukazuje na potrebu za njegovim očuvanjem.

U medijima:

25. Pjesnička smotra Ča-more-judi 2023 // URL:

Predstava o problemu autizma, poezija Trpimira Jurkića i pjesnička manifestacija Ča, more, judi u pretposljednjem danu 33. Marulićevih dana // URL: