Datum objave: 2. lipnja 2023.

Razgovor s gospodinom Antonom Buketenicom: lokve, gustirne i bunari u životu Otoka

lip 2, 2023 | Eko škole, Naslovnica, Projekti, ŠPP

Istraživanje o utjecaju klimatskih promjena na vodne resurse Otoka, učenici 8. razreda završili su razgovorom s gospodinom Antonom Buktenicom.

U razgovoru s gospodinom Antonom Buktenicom pok. Šimuna (1930.), upoznali smo tradicijski način gradnje gustirni, kamenih cisterni i bunara, otvorenih sakupljališta vode.

Očuvane gustirne uz kuće u Grohotama

Otvoreni “bunar”, Grohote

Bunar u Šoltanskom polju kod Srednjeg Sela

Do početka 80-tih godina ljudi su ovisili o vodi koju su na taj način sakupili te je vrlo štedljivo koristili uz stroga pravila podjele i održavanja, rekao nam je gospodin Anton. Koristila se i boćata voda za napajanje stoke i kuhanje, a lokve su pomno održavane i nadograđivane. Saznali smo i o propalim planovima da se gustirne obnove i ponovno stave u upotrebu barem za potrebe vatrogastva.

Seoska gustirna, Grohote

1. razred na seoskoj gustirni, 9.5.2023.

Lokva južno od Grohota, 9.5.2023.

Lokva Basilija kod Srednjeg Sela

Dolivaška lokva kod Donjeg Sela

U uvjetima intenzivnog razvoja turizma zbog čega se broj stanovnika na Šolti ljeti povećava i nekoliko puta, a sušna razdoblja postaju sve duža, pokazuje se nužnost obnavljanja postojećih i gradnje novih gustirni tj. vraćanju tradicijskom prikupljanju vode. Na taj način bi se stvarale zalihe i umanjila ovisnost o vodama iz rijeka na koje znatno utječu klimatske promjene u uvjetima globalnog zatopljenja, a racionalizirala potrošnja prirodnih resursa.

Kod gospodina Antona Buktenice.

(28. lipnja 2023.)