Istraživanje o utjecaju klimatskih promjena na vodne resurse Otoka, učenici 8. razreda završili su razgovorom s gospodinom Antonom Buktenicom.
U razgovoru s gospodinom Antonom Buktenicom pok. Šimuna (1930.), upoznali smo tradicijski način gradnje gustirni, kamenih cisterni i bunara, otvorenih sakupljališta vode.
Očuvane gustirne uz kuće u Grohotama
Otvoreni “bunar”, Grohote
Bunar u Šoltanskom polju kod Srednjeg Sela
Do početka 80-tih godina ljudi su ovisili o vodi koju su na taj način sakupili te je vrlo štedljivo koristili uz stroga pravila podjele i održavanja, rekao nam je gospodin Anton. Koristila se i boćata voda za napajanje stoke i kuhanje, a lokve su pomno održavane i nadograđivane. Saznali smo i o propalim planovima da se gustirne obnove i ponovno stave u upotrebu barem za potrebe vatrogastva.
Seoska gustirna, Grohote
1. razred na seoskoj gustirni, 9.5.2023.
Lokva južno od Grohota, 9.5.2023.
Lokva Basilija kod Srednjeg Sela
Dolivaška lokva kod Donjeg Sela
U uvjetima intenzivnog razvoja turizma zbog čega se broj stanovnika na Šolti ljeti povećava i nekoliko puta, a sušna razdoblja postaju sve duža, pokazuje se nužnost obnavljanja postojećih i gradnje novih gustirni tj. vraćanju tradicijskom prikupljanju vode. Na taj način bi se stvarale zalihe i umanjila ovisnost o vodama iz rijeka na koje znatno utječu klimatske promjene u uvjetima globalnog zatopljenja, a racionalizirala potrošnja prirodnih resursa.
–
–
Kod gospodina Antona Buktenice.
(28. lipnja 2023.)