Datum objave: 15. lipnja 2024.

Očuvanje plemenitih periski u Jadranu

lip 15, 2024 | Eko škole, Naslovnica, Projekti, ŠPP

Dana 14. lipnja Komunalno poduzeće Basilija d.o.o, u suradnji s predstavnicima Hrvatskog veterinarskog instituta Zagreb  i OŠ Grohote, za učenike i učenice od 3. do 8. razreda, organiziralo je edukativno i zanimljivo predavanje kroz prezentaciju projekta Očuvanje plemenitih periski u Jadranu.

Interaktivnu prezentaciju vodili su članovi istraživačkog tima Hrvatskog veterinarskog instituta Zagreb – Angela Bradarić i Željko Mihaljević.

Veoma upućeni u temu, naši šoltanski mališani vidjeli su kako izgleda najveća mediteranska školjka, kako se razmnožava, hrani, kako se pod morem može prepoznati je li periska živa, zbog čega je došlo do izumiranja plemenite periske i na koje sve načine možemo pridonijeti da zaštitimo podmorje našeg Jadranskog mora.
Upoznali su se i s ronilačkom opremom te načinima kako ronioci s Hrvatskog veterinarskog instituta kolektorima sakupljaju mlađ plemenite periske koje se zatim šalju u Akvarij Pula gdje se čuvaju i gdje se prati njihov rast u posebnim specijaliziranim  bazenima.
Kroz ovu prezentaciju naši ekološki osviješteni školarci aktivno su se uključili u temu zaštite morskog okoliša te doznali mnogo i o ekološkim akcijama čišćenja obale i podmorja koje Komunalno Basilija već dugi niz godina provodi na otoku zajedno s brojnim suradnicima.
Naši moderatori podijelili su svima edukativne knjižice o projektu zaštite periski te ih podučili na koje sve načine i oni sami mogu pridonijeti zaštiti prirodnih bogatstava našeg otoka.

Istraživački tim Hrvatskog veterinarskog instituta Zagreb partner je u projektu  očuvanja plemenite periske u Jadranu.
Projekt koordinira Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije pod pokroviteljstvom Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti.

Projekt je započeo 2021. godine te se, osim istraživanja i pronalaženja preživjelih plemenitih periski pod morem, bavi i edukacijom odraslih i djece. Cilj ovog projekta je osvijestiti ih o važnosti očuvanja podmorja, mora i obale našeg Jadrana.

Tihana Saša Glavurtić, direkorica Komunalnog Basilija do.o