Datum objave: 20. listopada 2023.

Lijekovi od davnina – sačuvani od zaborava u Mjesecu hrvatske knjige

lis 20, 2023 | Eko škole, Naslovnica, Projekti, ŠPP, Vijesti

19. listopada, u Galeriji Bratske kuće u Grohotama, Željka Alajbeg, voditeljica Knjižnice Grohote predstavila je priručnik Lijekovi od davnina u izdanju OŠ Grohote. „Rezultat je to zajedničkog rada učenika i djelatnika Škole kroz niz projekata i suradnje s roditeljima i brojnim drugim članovima lokalne zajednice“ rekla je pedagoginja i urednica knjige Tanja Kardum.

Uvid u tijek nastajanja dala je urednica Tanja Kardum: knjiga je, kroz 38 biljaka, zapis brojnih recepata koje su sakupili svi učenici od 1. od 8. razreda od svojih roditelje, baka, djedova i starijih susjeda i prijatelja koji se i danas koriste kao dio kućne ljekarne. Svaku biljku nacrtali su učenici te istražili ljekovita svojstva koja su predstavili kroz recepte s preciznim dozama i uputama za korištenje.

Prikazavši, rukom zapisane recepte, promotorica, Željka Alajbeg provela je prisutne i kroz brojne zanimljive detalje nastajanja knjige te navela projekte Škole koji obuhvaćaju istraživanje biološke raznolikosti Otoka i poduzetničke aktivnosti rezultat kojih je objedinjen u ovom malom priručniku.

Posebno priznaje učenicima i učiteljima za njihov rad dao je gospodin Dinko Sule, pjesnik, pisac, slikar, urednik, istraživač i prirodoslovac, u čije je ime Željka Alajbeg uručila poklone koje je pripremio za njih – mrežu za lov leptira i vrijedan Prilog za izradu rječnika čakavskoga govora Grohota na otoku Šolti, knjigu izdanu u vlastitoj nakladi u svega 30 primjeraka.

Ovim se putem zahvaljujemo gospodinu Suli na dugogodišnjoj suradnji i nemjerljivom doprinosu u provođenju pojedinih projekta koje nam je dao svojim znanjem i radom.