Datum objave: 3. srpnja 2024.
Kategorija: Erasmus+ | Naslovnica | Projekti

Izlet u dolinu Neretve

srp 3, 2024 | Erasmus+, Naslovnica, Projekti

Učenici viših razreda OŠ Grohote, njih 25 i njihove razrednice, 18.6. 2024. krenuli su na izlet u dolinu rijeke Neretve.

Ivana Čulić Farac

Autocestom smo stigli do Vida, malog mjesta nedaleko od Metkovića. Samo naselje se nalazi na rijeci Norin, desnom pritoku Neretve gdje je nekoć bio rimski grad Narona. Na mjestu nekadašnjeg  rimskog foruma izgradio se Arheološki muzej, pokraj ostataka rimskog hrama – Augusteuma. Dočekalo nas je ljubazno osoblje i kustosica nas je upoznala sa stalnom postavom muzeja i s gostujućom izložbom “Arheološko blago Cetine”. Posebno smo bili fascinirani sa 17 mramornih skuptura velikih dimenzija. Tamo smo doznali što znači pojam “in situ”  i da je ovaj muzej prvi takve vrste u Hrvatskoj.

Nakon muzeja put nas je doveo do Agro-etno parka Žabac smještenog na najvećem preostalom slatkovodnom močvarnom jezeru u delti Neretve-Kuti.  Poseban doživljaj bila je vožnja u stogodišnjim lađama, izgrađenih od drva murve. Uživali smo  u vožnji i razgledavanju bioraznolikosti ušća rijeke Neretve. Slobodno vrijeme iskoristili smo za obilazak imanja i međusobno druženje.

U poslijepodnevnim satima krenuli smo put Splita i Šolte obogaćeni jednim novim i lijepim iskustvom.