Datum objave: 26. rujna 2023.

Čudesni svijet noćnih leptira

ruj 26, 2023 | Eko škole, Naslovnica, Projekti, ŠPP

Znanstvenik, lepidopterolog Stanislav Gomboc u suradnji s Natalijom Kirichenko i Dinkom Sulom, u noći 11. rujna, na samom početku ove školske godine uveo nas je u svijet noćnih leptira na širem području oko Lokve u Grohotama.

Gospodin Gomboc postavio je nekoliko svjetlećih šatora, tzv. svjetlosnih piramida za privlačenje kukaca, prije svega noćnih leptira i uveo nas u život mnogih vrsta i skupina kojima pripadaju – sovice, medonjice, moljci, kvočke…, a čine 90% ukupnog broja poznatih vrsta leptira (u Hrvatskoj više od 3000 vrsta).

Ovoj nezaboravnoj, znanstvenoj priči prisustvovali su svi zainteresirani učenici od 5. do 8. razreda i njihovi roditelji te tako započeli ovogodišnji projekt kojem ćemo posvetiti najveću pažnju – proučavanje bioraznolikosti našeg otoka i važnosti bioraznolikosti uopće.

Zahvaljujemo se gospodinu Stanislavu Gombocu, jednom od suradnika na nedavno objavljenoj knjizi Gljive, lišajevi, flora i fauna otoka Šolte što nam je omogućio otkrivanje tajne života noćnih leptira intenzivnih i neobičnih boja i veličina te njihove uloge oprašivanju biljaka i održavanju biološke ravnoteže uopće.