Datum objave: 19. lipnja 2023.

Autohtono, samoniklo bilje i poduzetničke aktivnosti

lip 19, 2023 | Eko škole, Naslovnica, Projekti, ŠPP, UZ Buharica, Vijesti

Povezujući aktivnosti kroz više projekata (Vodena zrcala otoka Šolte, Mali poduzetnici za zeleni Otok, Eko škole, Zasadi stablo, ne budi panj! te Mladi za stare, stari za mlade) i kroz UZ Buharica, ove su školske godine učenici proizveli niz eko-proizvoda.

Otok Šolta prepun je samoniklog bilja od kojih mnoge vrste imaju blagotvoran učinak na čovjekovo zdravlje. Mnoge se koriste u kulinarstvu, ali i za izradu raznih pripravaka kako što je npr. prirodni insekticid po kojem je naša Zadruga dobila ime.

Od samoniklog bilja mogu se koristiti različiti biljni dijelovi ovisno o vrsti korijen, stabljika, list, pup, cvijet, cvat ili plod. Biljni dijelovi se mogu sušiti, konzervirati kuhanjem ili kiseljenjem, koristiti za izradu macerata, tinktura, čajeva ili se destilirati kako bi se dobila eterična ulja i hidrolati.

Pakiranje lovora i buhača

Početna aktivnost u preradi biljaka sastojala se u sakupljanju samoniklog bilja u Šoltanskom polju te njegovu sušenju. Sušeni su listovi ružmarina i lovora i cvat buhača. Suhi ružmarin i lovor se mogu koristiti za kuhanje jela i čajeva dok se od suhog buhača po preciznoj recepturi stanovnika Šolte izrađuje prirodni insekticid. Osušene biljke su pakirane za čajeve i kao začinsko bilje.

Izrada melema za usne

Od bilja korištenog u destilatoru odabrani su ružmarin, lišće masline i cvijet nevena od kojih su dobiveni aromatični hidrolati – Hidrolat ružmarina i Hidrolat lista masline i cvijeta nevena za njegu kože.

Da se biljke mogu upotrijebiti i za proizvodnju uporabnih predmeta, učenici su pokazali izradom Torbi Sunčev poljubac i Razglednica Pozdrav s Lokve, služeći se tehnikom cijanotipije.

Istodobno su, osobito učenici nižih razreda, zasadili gredice lavande, smilja, vrijeska, ružmarina i buhača u školskom vrtu.

Rezultate svoga rada, učenici su predstavili na smotri učeničkih zadruga 26. svibnja 2023. u prodajnom centru Mall of Split.

Proučavajući svojstva samoniklog, autohtonog bilja, učenici svih razreda su, od svojih roditelja, šire obitelji i starijih susjeda, prikupili i zapisali recepte za liječenje biljem koji su se koristili u vrijeme kada je odlazak liječniku u Split bio otežan slabom povezanošću Otoka s kopnom. Na taj bi način pružili prvu pomoć bolesniku u svojoj obitelji.  Da ne bi podlegli zaboravu prikupljene recepte smo tiskali u malom priručniku Lijekovi od davnina. Crteži ljekovitog bilja u priručniku su radovi učenika od 5. do 8. razreda.