Datum objave: 6. svibnja 2023.

Upoznajmo se s kornjačama u Lokvi

svi 6, 2023 | Eko škole, Naslovnica, Projekti, ŠPP

U okviru projekta Vodena zrcala otoka Šolte članovi Pirodoslovne grupe i njihovi gosti, u prvom tjednu mjeseca svibnja, proveli su istraživanje populacije kornjača koje žive na staništu Lokva Grohote, a koja je ove godine poseban predmet naše pažnje.

Kako bi proveli aktivnost bilo je potrebno istraživanje podataka o kornjačama, prije svega, kako je njihova prisutnost u lokvi moguća, a dio je istraživanja o stanju bioraznolikosti Lokve. Naravno, trebalo je pripremiti opremu za lov i analizu.

Na teren su ponijeli:

• veći špurtil (mrežica na drški)
  • kutije za držanje ulovljenih kornjača
  • silikonsko ravnalo za mjerenje duljine oklopa
  • dinamometar za vaganje,
  • voće i povrće
  • rukavice
  • flomaster
  • slike i tablice za upisivanje podataka i u slučaju potrebe
  • povećala i pincete

Pretragom online izvora te na temelju promatranja pri prethodnim posjetima Lokvi  pretpostavili su da u njoj žive unesene, invazivne vrste Crvenouhe kornjače koje su se razmnožile u većem broju.

Učenici su ovom prilikom naučili kako je teško u pripremi procijeniti sve što nas očekuje na terenu te kako je na terenskom radu bitna brzina, spretnost i domišljatost. Očekivali su da će s lakoćom uloviti  više jedinki budući su primjetili kako su jako gladne jer su im prilikom prijašnjih mjerenja temperature pokušale pojesti termometar kojeg su jedva  obranili.

Kada su stigli na teren situacija je bila sasvim drugačija. Od mnogobrojnih jedinki viđeno je samo 6. Prilikom hranjenja nije im se osobito povećao broj niti su bile osobito zainteresirane za hranu. To je uvelike otežalo lov. Uz mnogo napora, uspjeli su uloviti dvije jedinke. Tada su uslijedili novi problemi. Kornjače su bile ogromne, neustrašive i ratoborne. Nisu se umirile i povukle u oklop kako su očekivali. Jako ih je bilo teško staviti u mrežicu za vaganje. Dinamometri nisu bili dovoljni, kornjače su bile preteške te se moralo paziti da ne ugrizu, a kada bi ih okrenuli na leđa spretno su se vraćale u prvotni položaj.

Iako su ulovili samo dvije jedinke saznali su mnogo podataka.

1. jedinka
  • vrsta: Trachemys scripta subspecies scripta (žutouha kornjača, invazivna strana vrsta)
  • spol:  mužjak
  • težina:  ≈ 2000 g
  • dužina donje strane oklopa: 17 cm

Radi se o odrasloj muškoj jedinki staroj oko 20 g.

1. jedinka
  • vrsta: Trachemys scripta subspecies elegans (crvenouha kornjača, invazivna strana vrsta)
  • spol:  ženka
  • težina:  ≈ 1200 g
  • dužina donje strane oklopa: 18,5 cm

Radi se o odrasloj ženskoj jedinki staroj oko 15 g.

Zaključak:

U vodenom staništu Lokva žive dvije podvrste invazivne strane vrste Trachemys scripta poznatije pod nazivom crvenouha i žutouha kornjača.

Kornjače su inače u ponudi naših trgovina kućnim ljubimcima. Nemarnim ponašanjem vlasnika, a u želji da im osiguraju dobar život puštene su u Lokvu gdje su se jako dobro snašle.

Analizirane jedinke su odrasle, spolno zrele, različitog spola što ukazuje na veliku mogućnost postojanja treće podvrste u našem staništu. To je hibrid navedenih podvrsta Trachemys scripta troostii.

Ovakve kornjače predstavljaju problem u čitavoj Evropi pa tako i u Hrvatskoj  jer su prilagodljive i proždrljive. Time stradaju i nestaju domaće vrste kukci, račići, školjkaši, vodozemci i alge, a  hranidbeni  lanci se remete i nepovratno brišu.

Napomena:

Nakon mjerenja i analize, obje kornjače su, žive i zdrave, vraćene u svoje “novo/staro” prebivalište.