> INA  > Zimske radionice
Zimska radionica

Mali školski laboratorij u zimskoj radionici 2014.

Autor: Ivana Blagaić, 8. 1. 2014.

Voditelj: Ivana Blagaić, učiteljica 3. razreda

Polaznici: Lina, 2. razred, Petra, 2. razred, Marijeta, 2. razred, Marin, 3. razred

Pokusi:

• Magnetno polje
  • Privlačna sila naelektriziranog tijela
  • Gašenje svijeće
  • Obujam
  • Papar bježi
  • Otvaranje cvjetova
  • Tajno pismo
  • Gustoća

Privlačna sila naelektriziranog tijela

• plastično ravnalo
  • komadići papira
  • vuna

Na ravnu podlogu prospemo sitne komadiće papira. Ravnalo trljamo s vunenom krpicom ili kosom pa ih približimo iznad papirića. Papirići će sami poletjeti gore i zalijepiti se na ravnalo. (Višak elektrona oko ravnala privlači protone iz papirića. Dokaz. Ravnalo je naelektrizirano – ima višak elektrona.)

Gašenje svijeće

• svijeća
  • staklena čaša

U plitku posudu uliti vode, ne puno i u to staviti svijeću. Upaliti je. Zatim staklenom čašom pokrijemo svijeću. Dok ima kisika svijeća će gorjeti, ali će se nakon nekog vremena ugasiti.

Obujam

• plastelin
  • šibice
  • staklena čaša
  • tanjur obični
  • 10 lipa

Pripremite tanjur. Stavite na njega 10 lipa. Stavite lopticu plastelina u središte tanjura.  Ulijte vodu na tanjur toliko da pokrije dno. Postavite pitanje: Toko može uzeti 10 lipa iz tanjura a da ne dodirne vodu? Ubodite šibicu u plastelin. Uzmite staklenu čašu. Zapalite šibicu i brzo pokrijete zapaljenu šibicu. Sva voda će ući u čašu. (Kad se šibica zapali, plin koji se stvara, CO2, ima veći obujam i ne može stati u čašu i izlazi ispod čaše dok voda ulazi pod čašu. Uzmite 10 lipa sa suhog tanjura.)

Papar bježi

• plitka posuda s vodom
  • papar ili mljevena crvena paprika
  • deterdžent za suđe

U plitku posudu s vodom stavi se malo papra(mljevenog). Kada se dodirne papr tj. voda čistim prstom, ništa se ne događa. Ako na prst stavimo malo deterdženta za suđe i ponovim postupak, sav papar će se maknuti, napravivši kružnicu oko prsta tj. deterdženta

Otvaranje cvjetova

• papir u boji (ili običan papir)
  • plitka posuda s vodom

Od papira se izreže u obliku cvijeta s laticama. Latice se saviju prema gore. Tako savijene cvjetove staviti u posudu s vodom. Ovisno o debljini papira, tj. njegovoj sposobnosti upijanja latice će se otvoriti.

Tajno pismo

• limunov sok
  • štapići za uši
  • papir
  • svijeća

Štapić za uši natopiti limunovim sokom i njime napisati poruku na čistom bijelom papiru. Papir staviti pokraj upaljene svijeće i lagano sušiti. Nakon izvjesnog vremena na papiru se pojavljuje napisana poruka. Umjesto svijeće može poslužiti topla pegla.

Gustoća

• Ulje
  • Voda
  • Med
  • Sirup
  • Alkohol
  • Ocat
  • Mlijeko
  • Deterdžent za posuđe
  • Boja za hranu

U čašice polako ulijevamo: Med, sirup, ulje, vodu, ocat, alkohol (neke od njih možemo obojati bojom za hranu kako bismo vidjeli razliku) Tekućine će se poslagati jedna na drugu s obzirom na gustoću s time da gušće padaju na dno a rjeđe na vrhu.

Magnetno polje

• piljevina od željeza
  • magneti
  • staklena ploha

Na staklo prosuti željeznu piljevinu, ispod stakla staviti magnet i držati ga. Piljevina će se okrenuti oko magneta, a sitne čestice će privlačiti jedna drugu zbog jakog magnetnog polja oko magneta.