Buharica

Dalmatinski buhač sadrži izuzetno puno djelatnih tvaripiretrina te je jedan od najstarijih i najdjelotvornijih insekticida prirodnog podrijetla. Brzo djelovanje ekstrakta buhača kao kontaktnog nervnog otrova na insekte, bez ikakvog štetnog djelovanja na toplokrvne životinje i ljude, uz biorazgradljivost u netoksične (neotrovne) produkte (elemente) te nemogućnost zadržavanja u živim organizmima čini buhač i njegove derivate gotovo idealnim insekticidom.

Grm Buharice na Šolti

Dalmatinski buhač, buharica, buhara, buharika ili divlji pelin (Chrysanthemum cinerariifolium, Trevir) je sivo-zelena trajnica umjerenog klimatskog pojasa, oblika polugrma, visoka do 60 centimetara. Stabljike su joj nerazgranate s nekoliko kratkih raspršenih dlačica ispod cvijeta. Listovi su dugi i perasto raspoređeni, odozdo svilenkasti i okupljeni na dnu stabljike. Može doživjeti starost i od 12 godina. Samonikla je na području Dalmacije te u primorskim dijelovima Hercegovine i Crne Gore gdje je vezana uz kamena mjesta krškog obalnog područja. Dalmatinski buhač zbog svoje ekonomske vrijednosti svoj areal u zadnjih stotinjak godina proširio na gotovo sve kontinente.

Pyrethrum cinerariifolium Trevir je stari latinski sinonim za buhač. U taj su se stari rod Pyrethrum ubrajale i još 2 vrste: španjolska kamilica i perzijski buhač ili divlja kamilica.

Grčki korijen latinske riječi pyrethrum je "purethron" i označava divlju kamilicu. Obje vrste, i španjolska i divlja kamilica, u svojim učincima na ljudski organizam objašnjavaju ishodišnu grčku riječ "puretos" koja označava goruću, vatrenu toplinu.

Cvijet Buharice (UZ Buharica)

O Buharici

MHK: promocija knjge Lijekovi od davnina

Autor: Dragana Đurić, 17. 10. 2023. 09:30

Željka Alajbeg, voditeljica Knjižnice Grohote

U okviru Mjeseca hrvatske knjige, u Galeriji Bratske kuće u Grohotama, 19. listopada 2023. u 13:30 sati bit će predstavljena knjiga Lijekovi od davnina. Publikacija u izdanju OŠ Grohote sadrži niz recepata za samostalnu, kućnu izradu lijekova i upute za korištenje. Sve recepte prikupili su učenici i učenice OŠ Grohote, nastojeći time sačuvati farmakološko znanje otoka koje se baštinski prenosilo s generacije na generaciju.

Autohtono, samoniklo bilje i poduzetničke aktivnosti

Autor: Dragana Đurić, 19. 6. 2023. 05:31

Povezujući aktivnosti kroz više projekata (Vodena zrcala otoka Šolte, Mali poduzetnici za zeleni Otok, Eko škole, Zasadi stablo, ne budi panj! te Mladi za stare, stari za mlade) i kroz UZ Buharica, ove su školske godine učenici proizveli niz eko-proizvoda.