ŠPP

U unutrašnjosti pčelinje košnice na OPG-u Tvrdić

Autor: Vana Cecić, 13. 5. 2019.

U srijedu, 8. svibnja učenici prvoga i drugoga razreda, u pratnji učiteljica – Rafaele Bilankov i Jasminke Škeve te pedagoginje Tanje Kardum i učiteljice Vane Cecić, u jutarnjim satima zaputili su se na prekrasno imanje OPG-a Tvrdić, barbi Goranu i teti Nataši.

Barba Tvrdić, kako ga neki od milja zovu na otoku Šolti (a i šire) je već dobro poznat. Pčele su dio njegove obitelji već punih 80 godina. Ispričao nam je, u učionici na otvorenome, ono najvažnije o pčelama i objasnio razlike između osa i vrijednih pčela. Pčele nisu opasne i nije im u interesu ubosti nas jer nakon toga umiru. Saznali smo tko je radilica, tko matica, a tko trut i koja im je uloga u njihovom domu, košnici. Otkrio nam je koliko dugo pčele žive, čime hrane svoje mlade, a i imali smo i priliku probati pelud koji „zločesti“ barba Goran krade pčelama. Ispričao nam je što pčele rade po cijeli dan i što ih zapravo zanima. Pokazao nam je biljke koje njihove pčele svakodnevno posjećuju i pričao nam je o vrstama meda. Bilo je zanimljivo i s oduševljenjem smo slušali, ali pravo veselje je nastupilo kad smo ušli u prostoriju nalik malom hramu u čast pčelama i medu. Preko stakla smo mogli gledati pčele na djelu, u unutrašnjosti njihove košnice. Degustirali smo med od ružmarina, Šoltanski med, saće i druge proizvode koje vrijedne pčele, barba Goran i teta Nataša proizvode. U mirnom dijelu dvorišta nalazi se nekoliko aktivnih košnica, ni njih nismo zaobišli. Prvo smo se prikladno odjenuli, stavili zaštitne kape i bez straha krenuli. Kratko smo pogledali pčele i udaljili se da ih ne ometamo u njihovom poslu.

Za kraj današnjeg druženja svi smo dobili dar, personalizirane tegle meda. Barbi Goranu i teti Nataši smo se zahvalili i pozvali ih na Dan Škole koji će se održati zadnji nastavni dan, 14.lipnja 2019. godine. No, ni to nije bilo sve, barba Goran i teta Nataša su nam i za tad najavili iznenađenje. Koje? Dođite i vidjet ćete.