Online katalog Školske knjižnice

Online katalog Gradske knjižnice Marka Marulića

“Tradicija” pretraživanja relativno je nova – svakako mlađa od jednog desetljeća. Koliko je god teško povjerovati, tek u posljednjih nekoliko godina možete utipkati što god tražite u mali okvir i, s bilo kojeg mjesta, dobiti sve moguće informacije koje se u svijetu besplatno nude na tu temu. Količina informacija je nevjerojatna. Međutim, kakvoća informacija, u većini slučajeva, nije osobito dobro naznačena.

Zato postoji “istraživanje” – što je posve druga priča od “pretraživanja”. Tradicija “istraživanja” u školama ili akademskim sredinama duga je i važna te dobro utemeljena upravo u svrhu određivanja “kakvoće” informacije. Istraživačka tradicija obuhvaća zašto i kako citiramo naše izvore, koji se izvori smatraju primarnim, a koji sekundarnim, koji se tipovi i izvori informacija smatraju pouzdanijim, vjerodostojnijim ili točnijim te još mnogo toga.

Ako naši studenti ne znaju ili ne razumiju razliku, naša je nastavnička obaveza da ih tomu poučimo. Djeca moraju znati da pretraživanje uključuje samo gledanje, dok istraživanje obuhvaća čitavu disciplinu ponašanja.”

Marc Prensky: Pretraživanje protiv istraživanja, 2006

Događanja u knjižnici