Mjesec hrvatske knjige sa Željkom Horvat-Vukelja

Autor: Dragana Đurić, 14. 10. 2016.

Željka Alajbeg, voditelj Knjižnice Grohote

U okviru manifestacije Mjeseca hrvatske knjige, u organizaciji OŠ Grohote i GKMM Knjižnice Grohote, a zahvaljujući suradnji s Udrugom Moja Šolta, realiziran je susret s književnicom Željkom Horvat-Vukelja. Druženje je trajalo dva dana te obuhvatilo više zanimljivih, edukativnih i interaktivnih aktivnosti i izlaganja same autorice.

Foto-galerija

U utorak, 11. listopada 2016. učenici od 1. do 4. razreda uživali su u pričama i dodijeljenim ulogama u Pričokazima Željke Horvat-Vukelja.

Slijedilo je potom predavanje Kako nastaje slikovnica. Djeca su upoznala put nastanka slikovnice od same priče, rukopisa do ilustracije i izrade. Ovom prigodom književnica je predstavila originalne ilustracije, prikazala njihovu umjetničku raznosvrsnost i istakla dizajnersku važnost u praćenju same priče. Edukativnim predavanjem potakla je učenike na osmišljavanje priče te izradu i ilustriranje vlastite slikovnice.

Istog dana održala je predavanje Priče nisu samo za malu djecu. Učenicima od 5. do 8. razreda predočila je važnost priče i samog umijeća pripovijedanja od pradavnih vremena, preko Homera, Šeherezade, francuskih dvorova i Charlesa Perraulta do legendi, anegdota i viceva.

Potom je slijedilo predavanje Kako nastaje knjiga prilikom koje su učenici upoznati s pojmovima i poslovima čitavog niza ljudi koji sudjeluju u nastanku i distribuciji knjige (autor, urednik, recenzent, lektor, korektor, ilustrator, grafički dizajner, grafički urednik, komercijalist, stručnjak za promidžbu, voditelj prodaje, kritičar).

U srijedu, 12. listopada 2016. održana je radionica Moja slikovnica tijekom koje su vrijedni i maštoviti učenici od 1. do 4. razreda predstavili svoje slikovnice. Voditeljica radionice analizirala je svaki pojedini rad i pohvalila mlade autore i ilustratore.

Učenicima od 5. do 8. razreda prezentirala je mapu integrirane turističke ponude Udruge Moja Šolta.  Time je potaknula učenike na iznošenje vlastitih ideja kako bi pomogli osmišljavanju sadržaja Male mape Moja Šolta koja će djeci - turističkim posjetiteljima predstaviti Otok.

Povodom susreta s književnicom u prostoru školske knjižnice postavljena je izložba knjiga Željke Horvat-Vukelja iz fonda GKMM Knjižnice Grohote koja se može razgledati za vrijeme trajanja Mjeseca hrvatske knjige (od 15. listopada do 15. studenoga).