Nadležnost liječnika i izuzeće od korištenje maski

Autor: Tanja Kardum, 3. 9. 2020.

Poštovani učenici i roditelji,

u nastavku teksta vam donosimo upute o nadležnosti pojedinih djelatnosti na primarnoj razini zdravstvene zaštite.

Kraći izostanak iz škole zbog bolesti učenika u nadležnosti je izabranog liječnika obiteljske medicine iznimno pedijatra. Ovo uključuje pitanja izostanaka i povratka u kolektiv pojedinačnog djeteta kod izrečene mjere aktivnog zdravstvenog nadzora u samoizolaciji ili utvrđene bolesti COVID-19.

U slučaju samoizolacije cijelog razrednog odjela ili vrtićke grupe odnosno većeg broja djelatnika ili djece, datum povratka u vrtić ili školu može dogovoriti ravnatelj s nadležnim epidemiologom ili liječnikom školske medicine.

Izostanci iz škole zbog bolesti koji su dulji od mjesec dana u nadležnosti su liječnika školske medicine nadležnog za školu koju učenik polazi. Liječnik školske medicine također skrbi za sva pitanja vezana uz obrazovanje učenika s teškoćama u razvoju i učenika s kroničnim bolestima. To uključuje pravo na primjerene programe školovanja sukladno Pravilniku o osnovnoškolskom i srednjoškolskom odgoju i obrazovanju učenika s teškoćama u razvoju, te u aktualnoj situaciji pandemije, utvrđivanje potrebe za nastavu na daljinu.

Izuzeće od obveze nošenja maske:

Obrazloženje izuzeća od obveze nošenja maske može se pronaći na poveznici: https://www.hzjz.hr/wp-content/uploads/2020/03/Tko-ne-treba-nositi-masku-izuze%C4%87e-odobvezeno%C5%A1enja-maske.pdf

Kako bi se početkom školske godine izbjeglo svako kretanje građana koje nije najnužnije, postojanje nekog od razloga za izuzeće od obaveze nošenja maski djelatnik i roditelj/skrbnik/učenik treba potkrijepiti upravi odgojno-obrazovne ustanove dostavom e-putem jednog medicinskog nalaza kojim osoba već otprije raspolaže. Dostava medicinskog nalaza nije potrebna ako odgojno-obrazovana ustanova za učenika ili djelatnika otpije raspolaže saznanjem o takvom zdravstvenom stanju.

Treba istaknuti da pojedina zdravstvena stanja kod kojih može biti otežano nošenje maske, mogu ujedno predstavljati uvećani rizik za razvoj težih oblika bolesti COVID-19. Ako osoba zbog zdravstvenog stanja može podnijeti masku samo kraće vrijeme, nošenje maske potrebno je ograničiti na posebno rizične situacije za zarazu COVID-19 koju osoba nikako ne može izbjeći, primjerice u javnom prijevozu, zdravstvenoj ustanovi i sl.

Kada je u učionici od 5. do 8. razreda osnovne škole ili u srednjoj školi učenik ili nastavnik koji ne može nositi masku, a nije osiguran razmak od najmanje 2 metra između svih osoba, takav učenik ili nastavnik dolazi u školu bez maske. Tada je posebno je važno da nastavnici i uprava škole potaknu druge osobe koje borave u istoj učionici na dosljedno i pravilno nošenje maske jer ona štiti ne samo tu osobu nego i druge osobe u njezinoj okolini.

Preuzeto s Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (Zagreb, 1. rujna 2020.)

« Prosinac 2020 »