Dani kolektivne sadnje drveća i Održivi razvoj

Autor: Dragana Đurić, 29. 10. 2019.

25., 26. i 27. listopada 2019. pokrenuta je građanska inicijativa Dani kolektivne sadnje drveća, na nacionalnoj, županijskoj i lokalnoj razini, a kojoj se priključila i naša škola.

Cilj građanske inicijative je potaknuti građane, udruge, tvrtke i ustanove da zasade što više stabala kako bi doprinijeli ozelenjivanju svojih životnih sredina i time istaknuli važnosti i brojne dobrobiti drveća i zelenila, osobito u urbaniziranim sredinama.

Zahvaljujući našim donatorima, Marku Prihistalu iz Vrbovačke Dubrave, Ivi Buktenici i OPG-u Balić, Moniki Kalebić te Nikoli Fabijaniću koji je dopremio sadnice i pomogao u sadnji, u školskom dvorištu smo zasadili rogač, dva ginko stabla i tri velike masline. U sadnji su sudjelovali učenici od 1. do 4. razreda razvijajući tako povezanost s prirodom kao i osjećaj odgovornosti i brige za stabla koja ostavljaju u naslijeđe onima koji dolaze iza nas.

Stabla poboljšavaju našu kvalitetu života na brojne načine:

• pružaju hlad koji smanjuje temperaturu zraka koja nastaje kao posljedica zagrijavanja umjetnih površina u naseljenim područjima ( tzv. toplinskih otoka)
  • pročišćavaju zrak i procesom fotosinteze proizvode kisik
  • „spremaju“ ugljični dioksid iz zraka i time pridonose borbi protiv klimatskih promjena
  • pomažu nam štedjeti energiju za rashlađivanje domova i poslovnih prostora tijekom ljetnih mjeseci
  • smanjuju količinu slivnih voda i sprječavaju eroziju tla tijekom obilnih padalina
  • smanjuju isparavanje vode sa travnatih površina i ujedno doprinose većoj vlažnosti zraka
  • smanjuju količinu buke
  • smanjuju brzinu vjetra
  • pružaju zaštitu od UV-B zraka
  • privlače brojne ptice, važne kukce i druge divlje životinje, što doprinosi povećanju bioraznolikosti
  • doprinose ljepoti urbanih krajolika i pružaju ugodniji izgled naseljenim područjima tijekom cijele godine
  • pružaju ugodna mjesta za igru i druženje svim generacijama
  • smanjuju stres, doprinose smanjenju krvnog tlaka, utječu na bolji rad mozga, potiču nas na fizičku aktivnost i druženje
  • povezuju zajednicu kroz akcije sadnje i brige za posađene sadnice
  • povećavaju povezanost djece i odraslih sa prirodom koji ih okružuje
  • uče nas nesebičnosti kada sadimo i brinemo se za stabla koja ostavljamo u naslijeđe onima koji dolaze iza nas.

Više: https://danikolektivnesadnje.org/o-akciji/

« Studeni 2020 »