Udruga Hyla - pozivnica na radionicu o važnosti i zaštiti vlažnih staništa na jadranskim otocima

Autor: Dragana Đurić, Mirela Mijić, 27. 4. 2017.

Udruga Hyla ovim putem poziva sve zainteresirane stanovnike otoka Šolte, bez obzira na dob, da im se pridruže na radionici o važnosti i zaštiti vlažnih staništa na jadranskim otocima, koja će uključivati kratku anketu te interaktivno predavanje o vlažnim staništima kao oazama bioraznolikosti na otocima i njihovoj ugroženosti.

Radionica će se održati u petak 28. travnja 2017., u  Domu kulture na Šolti u 18:00 sati, a ulaz je slobodan.

Udruga Hyla je nevladina organizacija sa sjedištem u Zagrebu, ali s članovima diljem Hrvatske, osnovana 1997. godine s ciljem zaštite biološke i geološke raznolikosti. U udruzi se bave stručnim i znanstvenim radom, s dugogodišnjim iskustvom u vođenju istraživačkih projekata iz područja zaštite okoliša na području Hrvatske i regije. Surađuju s brojnim državnim institucijama, kako u Hrvatskoj tako i u inozemstvu, a uz znanstveno-istraživački rad, organiziraju i edukativne radionice, predavanja i izložbe, budući da je podizanje svijesti o okolišu koji nas okružuje temelj za njegovu dugoročnu zaštitu. Također imaju mnogo volontera, koji njihovim zaposlenicima pomažu u raznim aktivnostima, a sve s glavnim ciljem očuvanja staništa i vrsta.

Krajem prošle godine započeli su dvogodišnji projekt naziva „KARST - The Dinaric Arc Karst biodiversity conservation programme“, financiran od švicarske fondacije MAVA, a glavni je cilj projekta dugoročna zaštita vlažnih staništa (jezera, bare, lokve, trajni i povremeni vodotoci, cretovi, poplavne šume, poplavne livade itd.) na mediteranskim otocima. U sklopu projekta surađuju, među ostalima, i s IUCN-om i WWF-om pa se ne mora naglasiti da je projekt iznimno značajan ne samo za Hrvatsku već i za cijelo Sredozemlje. U sklopu projekta također će održavati edukativne aktivnosti na pet odabranih otoka: Rab, Pag, Murter, Šolta i Korčula, a u te aktivnosti uključena je i radionica za otočane s kojima je želja napraviti mrežu volontera jadranskih otoka.

Plan je i proširiti volontersku mrežu jadranskih otoka preko koje i vi kao pojedinac možete pomoći u zaštiti i očuvanju ovih ključnih dijelova otočkih ekosustava.

Priloženi dokumenti:
Pozivnica_radionica_Solta_Hyla.docx (1.38 MB)